Apple, iPad Pro reklamı için özür diledi, peki ama neden?

Apple, yeni iPad Pro modeli için hazırladığı reklam filmi sebebiyle eleştirilerin hedefi oldu ve bu nedenle özür diledi. Reklamda, müzik aletleri ve yaratıcılığı simgeleyen çeşitli objelerin ezildiği bir animasyon gösteriliyordu. Apple, “Amacımız her zaman kullanıcıların kendilerini ifade etmeleri ve fikirlerini iPad ile hayata geçirmelerini kutlamaktır. Bu video ile hedefimizi ıskaladık ve özür dileriz,” dedi.

Reklam, “Crush” başlığıyla Apple’ın YouTube kanalında yayımlandı ve CEO Tim Cook tarafından sosyal medya platformu X’te paylaşıldı. Videoda, bir endüstriyel kırıcı tarafından yok edilen kamera, gitar, piyano ve boya gibi yaratıcı araçlar ve objeler yer alıyordu. Ardından, kırıcının içinden yeni tanıtılan ince iPad modeli ortaya çıkıyordu ve bu, yeni modelin ne kadar çok özelliği kapsadığını simgeliyordu.

Apple, iPad Pro reklamı için özür diledi, peki ama neden?

Çevrimiçi yorumcular, reklamı duyarsız buldu ve şirketin tarihsel olarak insan dostu ve distopik bir dünyaya karşı bir alternatif olarak konumlandırdığı marka imajından bir sapma olarak değerlendirdi. Aktör Hugh Grant, X platformunda yaptığı paylaşımda, reklamın “İnsan deneyiminin Silikon Vadisi tarafından yok edilmesini” gösterdiğini söyledi.

Cupertino, California merkezli teknoloji devi, yeni yapay zeka hesaplama çipiyle donatılan tableti Salı günü tanıttı. Şirket, büyük teknoloji rakipleriyle yapay zeka teknolojisi yarışında öne geçmeyi hedefliyor. Apple, yeni iPad Pro’nun siparişe açıldığını ve “şimdiye kadarki en ince Apple ürünü” olduğunu açıkladı.

Reklamın yaratıcı araçları yok etmesiyle ilgili olarak yapılan eleştiriler, Apple’ın inovasyon ve yaratıcılığı teşvik eden marka imajıyla çeliştiği yönündeydi. Firma, kullanıcılarının yaratıcılıklarını ifade etme biçimlerine saygı duyduklarını ve bu durumu kutlamak istediklerini belirterek, video ile bu mesajı yeterince yansıtamadıkları için üzgün olduklarını ifade etti. Apple ayrıca, Hindistan’da iPad (2022) modelinin fiyatını düşürdüğünü açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x