Ayşe’yi Kim Öldürdü? Rüzgar Mı Yoksa…

İMO Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada ise, “Proje ve hesapları fen ve sanat kurallarına uygun bir şekilde tasarlanmamış ya da uygun tasarlanmış ise de imalatı projesine uygun olarak yapılmamıştır. Bir mühendis için çok basit ve hatta iki satır tutacak bir devrilme tahkiki bile yapılmış olsa bu temelin yetersiz olduğu ortaya çıkacaktır. İhaleyi kazanan şirketin yaptığı başka reklam panoları birer tehdit olarak duruyor” ifadelerine yer verildi.

halktv.com.tr

Ankara’nın Sincan ilçesinde Alpaslan Caddesi üzerinde 06 Haziran günü saat 21.30 sıralarında, Sincan Belediyesi’ne ait reklam panosu, şiddetli yağmur ve rüzgara dayanamayarak otobüs durağının üzerine devrildi. Bir şirkette sekreter olarak çalışan ve iş çıkışı eve gitmek için durakta otobüs bekleyen Ayşe Yavuz ile yanında bulunan bir kişi büyük bir gürültü ile devrilen panonun altında kaldı. Ayşe Yavuz, hayatını kaybederken, yaralanan diğer kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ayşe Yavuz’un ölümünün ardından Ankara Valiliği yaptığı açıklamada olayın çok yönlü soruşturulduğunu duyurdu.

SUÇLU BELEDİYEDİR

Halktv.com.tr’nin ulaştığı CHP Sincan İlçe Başkanı Av Önder Ağdedede, “Bu olayda tek sorumlu vardır o da Sincan Belediyesi’dir. Tabii ki diğer suçlu da müteahhittir.”

TEMMUZ OTURUMUNDA MECLİSTE GÜNDEME GETİRECEĞİZ

Bu olayın peşini bırakmayacağız diyen Ağdede, “Temmuz ayında belediye meclis gündemine getireceğiz. Ayşe Yavuz’un ölümündeki sorumlular yargı önüne çıkana kadar CHP olarak takipçisi olacağız. Ayrıca aileyle irtibata geçtik. Kendileri müsait olamadığı için görüşemedik ve taziyeye gidemedik” diye konuştu.

İMO, ŞİDDETLİ RÜZGAR SINIRLARINA ULAŞILMAMIŞTIR

Yol kenarında ya da yol platformu üzerinde platform genişliği boyutlarında yapılan baş üstü, bilgi ve reklam levhaları mühendislik hizmeti gerektiren imalatlardır. Söz konusu imalatlar zemin parametrelerinin tespiti başta olmak üzere rüzgâr yükü, diğer dinamik yükler ve levhanın devrilmesi halinde trafik güvenliğini tehlikeye atacağı gerçeğiyle belirli bir emniyet katsayısı ile levhanın statik yükü göz önüne alınarak projelendirilmek zorundadır. Levhanın boyutu, temel boyutları, beton sınıfı, donatı hesabı levhanın yola olan mesafesi, yol boyu ile olan eğimi başta olmak üzere detay ve kesit projeleri oluşturulmalı, üretimde ve montajda dikkat edilecek hususlar teknik şartnamede izah edilmeli, teknik şartname ve projeye göre kontrollük hizmeti verilmelidir.

Olay yerine giderek incelemelerde bulunan İMO Ankara Şubesi bilirkişilerinin incelemelerine göre: “Reklam panosu yaklaşık 5 metre yükseklik ve 10 metre genişlikteki boyutlardadır. Pano, 7 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 60 santimetre çapındaki çelik boru profil bir direk üzerine monte edilmiştir. Çelik imalatlarda ve temele bağlantı yerlerinde bu yıkıma sebep olan herhangi bir sorun gözlenmemiştir. Ancak bu durum çelik imalatların yeterli olduğu anlamına gelmeyebilir. Temelin devrilmeye karşı daha uzun süre direnç gösterdiği durumda “panonun, pano ayağının ve temel bağlantı noktasının” hasar alıp/almayacağı bilinmemektedir. Pano için yaklaşık 1.20m x 1.20m x 1.20m ebatlarında küp şeklinde beton(arme) temel yapılmıştır. Temel betonunda donatı olup/olmadığı tespit edilememiştir. Temel bloğunun üst kotu tamamen yüzeydedir. Ayrıca temel boyutlandırılırken, tabelanın geniş tarafına dik yönde gelecek rüzgar yüklerini karşılayacak şekilde temelin o yöndeki boyutunun daha büyük olması gerektiği görülmüştür.

TEMEL BOYUTLARI YETERLİ DEĞİLDİR

Özetle söz konusu reklam panosunun temel boyutlarının yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Tabelanın hesap ve projesi tarafımızca görülmemiştir. Böyle bir projenin varlığı/yokluğu da bilinmemektedir. Ancak gözlemlerimize göre proje ve hesapları fen ve sanat kurallarına uygun bir şekilde tasarlanmamış ya da uygun tasarlanmış ise de imalatı projesine uygun olarak yapılmamıştır.”

TEMELİ YETERSİZ

Bir mühendis için çok basit ve hatta iki satır tutacak bir devrilme tahkiki bile yapılmış olsa bu temelin yetersiz olduğu ortaya çıkacaktır. Aslında temel ebatlarının yetersizliği, yetkin bir mühendisin herhangi bir hesap yapmadan dahi söyleyebileceği seviyededir. Gelir elde edebilmek için kentlerimizde kafamızı kaldırdığımız her yerde rastladığımız bu panoların birer yapı olduğu unutulmamalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm teknik detaylarının incelenmesi ve özellikle zemin etütleri ile rüzgâr yüklerinin doğru hesaplanması gerekmektedir. Bu yaşanan olay tüm ilgili kurumların bu konuda ne kadar dikkatli olması gerektiğini göstermektedir. Bu yapılar her yerdedir ve daha büyük facialara da yol açması mümkündür. Şehir merkezlerinde yüksek hızlar ile gidilebilen yolların 3-4 metre yakınında bulunan bir panonun devrilmesi ya da bu olayda panonun bina tarafına doğru devrilmesi gibi birçok olumsuz ihtimal de bulunmaktadır.

VALİNİN AÇIKLAMASI TALİHSİZDİR

Olayın hemen ardından Ankara Valisi Vasip Şahin “Belediyeye ait bir pano maalesef yerinden kopuyor ve durakta bekleyen kızımızın üzerine düşüyor. Sonunda da o kızımız hastaneye kaldırıldı ve orada maalesef tüm müdahalelere rağmen rahmeti rahmana kavuştu. Ama onun dışında çok ciddi bir sıkıntı yaşanmadı. Çünkü çok uzun sürmedi yağış. Arkadaşlarımız orada bakıyorlar. Teknik incelemelerini yapıyorlar. Acaba panoda mı bir teknik eksiklik var, yani bağlantılarında falan? Yoksa tabii nedenlerle mi? Onu arkadaşlarımız, savcılarımızın talimatları altında incelemeye devam ediyorlar” şeklinde talihsiz(?) bir açıklama yapmıştır.

DOĞRU PROJELENDİRME YETERLİ DENETİM OLSA AYŞE HAYATTA OLACAKTI

Asla unutulmamalıdır ki hiçbir yapı bina tabii nedenlerle yıkılmaz, yıkılamaz, yıkılmamalıdır. Yıkımların sebebi nitelikli ve yeterli mühendislik hizmetinin alınmamasından kaynaklıdır. Eğer bu panonun imalatında; doğru projelendirme, projesine uygun imalat ve yeterli denetim yapılmış olsaydı henüz 22 yaşındaki Ayşe Yavuz hala hayatta olacaktı.” ifadelerine yer verildi.

İHALEYİ ALAN ŞİRKETİN YERLEŞTİRDİĞİ PANOLAR MERCEK ALTINA ALINDI

İMO’nun bu açıklamasının ardından ihaleyi alan şirketin Ankara’da kurduğu diğer reklam panoları da birer tehdit unsuru olduğundan mercek altına alındığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x