Google’ın İsrail Genel Müdürüne rest! Filistin için ‘Nimbus Projesi’ tehdidi…

Google İsrail’in genel müdürü Barak Regev, kendisini ABD’li teknoloji devinin bulut mühendisi olarak tanıtan bir kişinin ayağa kalkarak teknoloji devinin İsrail hükümeti ve ordusu için yürüttüğü Project Nimbus çalışmalarını eleştirmesi üzerine konuşmasını yarıda kesti.

Sosyal medyada paylaşılan videoda Regev’in New York’taki MindTheTech konferansında konuşurken bir adamın ayağa kalktığı görülüyor.

“SOYKIRIMA GÜÇ VEREN TEKNOLOJİLER ÜRETMEYİ REDDEDİYORUM!”

Şöyle diyordu: “Soykırıma, apartheid’a ya da gözetlemeye güç veren teknolojiler üretmeyi reddediyorum. Nimbus Projesi Filistinli toplum üyelerini tehlikeye atıyor.”

Güvenlik onu salondan çıkarırken adam “apartheid için bulut kullanmayın, apartheid için teknoloji kullanmayın” diye bağırdı.

Bay Regev, ikinci bir protestocunun “özgür Filistin” diye bağırarak sözünü kesmesi üzerine konuşmasını aniden bitirdi. Dinleyicilerin “gidin ve başka bir yerde terörizmi destekleyin” diye bağırdıkları duyuldu.

FİLİSTİNLİLERİ TEHLİKEYE ATAN NİMBUS PROJESİ NEDİR?

Google’ın 1,2 milyar dolarlık (950 milyon sterlin) Nimbus Projesi Nisan 2021’de duyurulmuştu ve İsrail hükümetine, savunma kurumlarına ve diğerlerine “her şeyi kapsayan bir bulut çözümü” sağlamayı amaçlıyordu.

Eleştirmenler bu projenin İsrail’in Filistinliler hakkında yasa dışı veri toplamasına ve gözetimi arttırmasına olanak sağladığını savunuyor.

No Tech for Apartheid adlı grubun bir parçası olan Google çalışanı protestosunun ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Google Cloud altyapısı üzerinde çalışan bir mühendis olarak, bugün karar vericilerin bulunduğu bir odada ayağa kalkmak ve soykırım, apartheid ve gözetim için bulut teknolojisi oluşturmayı reddettiğimi söylemek zorunda kaldım. 

Nimbus Projesi’nin şartları, şirketimizin benimsediği değerleri ve bir mühendis olarak kendi etik anlayışımı ihlal eden askeri kullanıma açık kapı bırakarak Filistinli kullanıcılarımızı ve iş arkadaşlarımızı tehlikeye atmaktadır. 

Bir mühendis olarak işimden etkilenen paydaşları desteklemek için bu mesajı iletmek benim görevim. Bulut çalışanları olarak, Google’ın ticari liderliğinin emeğimizi Filistin toplumunu ya da bulut destekli apartheid tarafından hedef alınan diğer toplulukları daha fazla ezmek için kullanmasına izin veremeyiz.”

ÇOCUKLAR YAPRAK VE HAYVAN YEMİ YİYEREK HAYAT MÜCADELESİ VERİYOR

Savaşın yaklaşık beş ay önce başlamasından bu yana Gazze Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 30,000’i aştı ve israil’in Refah’ta bir kara saldırısı düzenlemesi ihtimali belirdi.

Bir Birleşmiş Milletler raporu, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde çocukların açlıktan öldüğünü, insanların hayatta kalmak için çaresizce yaprak ve hayvan yemi yediğini söyledi.

YARDIMLAR israil TARAFINDAN ENGELLENİYOR!

Bölgeye hayat kurtaran yardımlar, ateşkes görüşmelerinin tıkanması ve israil’in sınır kapılarında teslimat kamyonlarını engellemesi nedeniyle gecikmeye devam ediyor. Binlerce aile yiyecek bulmakta zorlanıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x