İsrail’in saldırılarında can kaybı artıyor: ‘Gazze’de çocuklar açlıktan ölüyor’

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, Ekim 2023’ten bu yana İsrail’in saldırısı altında olan Gazze Şeridi’ndeki durum hakkında açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasına göre, son 24 saat içinde Gazze’de 97 Filistinli daha hayatını kaybetti, 123 kişi yaralandı. Bakanlık, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde 30 bin 631 kişinin hayatını kaybettiğini, 72 bin 43 kişinin yaralandığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Gazze’deki duruma ilişkin yaptığı açıklamada, çocukların açlıktan öldüğünü söyledi. Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü’nün haftasonu Gazze’deki El Awda ve Kamal Adwan hastanelerine yaptığı ziyaretlerin 7 Ekim’de başlayan saldırılar sonrası bir ilk olduğunu söyledi. Ghebreyesus, yaptığı sosyal medya paylaşımında ‘acı bulgulardan’ bahsetti.

DSÖ: GIDA BULUNAMAMASI AĞIR BESLENME YETERSİZLİĞİNE YOL AÇIYOR

Ghebreyesus, gıda bulunamamasının 10 çocuğun ölümüne ve ağır beslenme yetersizliğine yol açtığını, bölgede hastane binalarının yıkıldığını aktardı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı da pazar günü Kamal Adwan Hastanesi’nde en az 15 çocuğun yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü açıklamıştı. Filistinli yetkililer, bir çocuğun da Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde bulunan bir hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

DSÖ Genel Direktörü, X’teki (eski adıyla Twitter) paylaşımında “Tahminen 300 bin kişinin çok az gıda ve temiz suyla yaşadığı Gazze’nin kuzeyinde ağır beslenme yetersizliği görülüyor. Çocuklar açlıktan ölüyor. Ciddi yakıt, gıda ve tıbbi malzeme eksikliği var. Hastane binaları yok edildi. Gıda bulunamaması 10 çocuğun ölümüyle sonuçlandı” diye yazdı. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘Gazze’nin kuzeyine daha düzenli erişim için çabalarına, DSÖ’nün aylardır ilk kez bölgeyi ziyaret edebildiğini” vurguladı. Ghebreyesus ayrıca “Özellikle El Awda Hastanesi’nde durum korkunç çünkü binalarından biri yıkıldı” dedi.

UNICEF: BU KORKUNÇ ÖLÜMLER İNSAN ELİYLE GERÇEKLEŞİYOR

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, üst düzey bir Birleşmiş Milletler (BM) yardım yetkilisi de Gazze Şeridi’nde en az 576 bin kişinin, bir başka deyişle bölge nüfusunun dörtte birinin facia düzeyinde gıda güvensizliği yaşadığı, kuzeydeki 2 yaşın altındaki her altı çocuktan birinin akut beslenme yetersizliği çektiği uyarısını yaptı. BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Bölge Direktörü Adele Khodr da “Yetersiz beslenme Gazze şeridini kırıp geçirirken korktuğumuz çocuk ölümlerini de görmeye başladı. Bu trajik ve korkunç ölümler tamamen insan eliyle gerçekleşiyor, tahmin edilebilir ve tamamen önlenebilir” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x