SpaceX büyük bir başarıya imza attı; artık kimse durduramaz

Fırlatıldıktan kısa bir süre sonra, Super Heavy Booster’dan sıcak aşama ayrımını başarıyla tamamladı ve Starship, ikinci aşama Raptor motorlarını da başarıyla ateşledi. Şu anda yavaşlıyor ve Raptor motorlarının ilk kalkıştan yaklaşık 40 dakika sonra yeniden yakılması planlanıyor. Bu arada Super Heavy Booster yarı kontrollü bir inişe geçti; motorları, su sıçramasından önce planlandığı gibi tamamen yeniden ateşlenmedi.

Federal Havacılık Otoritesi (FAA), çarşamba öğleden sonra SpaceX Starship Süper Ağır Yörünge Uçuş Testi 3’e izin verdi. Ajans, yaptığı açıklamada Space X’in “tüm güvenlik, çevre, politika ve mali sorumluluk gerekliliklerini karşıladığını” söyledi.

SpaceX büyük bir başarıya imza attı; artık kimse durduramaz

FAA, Starship’i ikinci test uçuşundan birkaç hafta önce, şirket 63 “düzeltici eylem” gerçekleştirene kadar yere indirmişti. İlk fırlatma eyalet parkında yangına neden olmuş ve çevreci grupların şirkete dava açmıştı.

Önceki testlerin üzerine inşa etmenin yanı sıra, SpaceX‘in bu fırlatma için aklında bir çok “iddialı” hedef var. Şirket, bir Raptor motorunun uzayda ilk kez yeniden yakılmasını gerçekleştirmenin yanı sıra, her iki aşamanın da başarılı bir şekilde yukarıya doğru çıkmasını, yük kapısının açılıp kapanmasını ve kontrollü bir yeniden giriş gerçekleştirmeyi hedefliyordu. Uzay aracı yeni bir yörüngede uçtu ve Hint Okyanusu’na sıçradı. SpaceX, güncellenen uçuş yolunun kendisine kamu güvenliğine öncelik verirken uzayda motor yakma gibi yeni şeyleri deneme şansı verdiğini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x